فیزیک

بیش از 750 آیه در قرآن مجید وجود دارد که به مسایل فیزیک می‌پردازد ولی باید دانست که قرآن کتاب فیزیک، شیمی، زیست و ریاضی نیست، بلکه تنها کتاب هدایت‌گر برای بشریت است که برای تقویت باورهایی ایمانی و اعتقادی بشر برخی از حقایق هستی را بیان کرده است.دکتر سید «حسین امیدیانی» عضو پیوسته انجمن فیزیک ایران و عضو پیوسته انجمن نجوم ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایکنا با اشاره به این مطلب افزود: قرآن به حکم تبیین برخی از مسایل و تشویق و ترغیب مردم به شناخت خدا و الوهیت و ربوبیت وی، با اشاره عظمت خلقت برخی از حقایق علمی در حوزه‌های فیزیک و شیمی و ریاضی و نجوم پرداخته است که حجم آن کم‌تر از آیات احکام قرآن نیست.

وی با اشاره به حقایق علمی که قرآن در حوزه فیزیک بیان می‌کند، گفت: این مطالب امروز به عنوان بدیهیات علمی مورد پذیرش همگان است که در گذشته یا ناشناخته و یا غیرقابل پذیرش دانشمندان علوم فیزیک بوده است.

ایشان با اشاره به وجود میلیاردها کهکشان در آسمان پیش روی بشر، ادامه داد: کهکشان‌ها به دو دسته ساده و مارپیچ تقسیم می‌شوند و بعضی از آن‌ها بیش از 200 میلیارد ستاره مانند خورشید را در خود جای داده‌اند.

وی افزود: آسمان و زمین از مهم‌ترین نشانه‌های خداوندی است که خداوند به آن‌ها قسم یاد کرده و از مؤمنان می‌خواهد که در خلقت آن‌ها بنگرند و تفکر کنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در دیدگاه رسول اکرم ص و ائمه اطهار ع یک ساعت تفکر از 70 سال عبادت برتر است چرا که می‌تواند بینش و دیدی در انسان ایجاد کند که سرنوشت او را در هستی عوض کند.

وی تصریح کرد: امروزه دانشمندان غربی ثابت کرده‌اند که جهان هستی از دیدگاه فیزیکی در حال انبساط و انقباض است و این چیزی است که 1400 سال قبل در سوره الذاریات آمده است و امروزه نیز مجهولات و مطالب فیزیکی زیادی در قرآن وجود دارد که هنوز بشر نتوانسته است پاسخی برای آن‌ها بیابد.

دکتر امیدیان با اشاره به خلقت جهان هستی در هفت روز تأکید کرد: خداوند بعد از خلقت هستی آن را بر روی عرش خود استوار کرد و تمام مترجمان عرب و فارسی زبان نتوانسته‌اند معادلی برای عرش خداوند بیابند و حتی کسی نمی‌داند جنس فیزیکی عرشی که خداوند آسمان و زمین را طبق آیات قرآن بر روی آن قرار داده است چیست.

وی با اشاره به پیشرفت‌های علم کیهان شناختی گفت: با پیشرفت‌های شگرف انسان در این حوزه امروزه انسان با استفاده از پیشرفته‌های فنی نه تنها پا از سیاره زمین فراتر نهاده است بلکه فضاپیماهایی را به سوی سیارات دیگر چون مریخ و حتی آخرین سیاره منظومه شمسی فرستاده است.

ایشان گفت: می‌توان با شناخت آیات مربوط به علوم مختلف و تدبر در آن به بسیاری از رازهای علمی که هنوز مکشوف نشده پی برد.

وی افزود: برای دست‌یابی به این هدف می‌بایست قرآن با توجه به روش‌های علمی جدید و روش‌های استنباط آیات که در علوم دینی وجود دارد تلاش‌های از سوی حوزه و دانشگاه انجام شود.

به نظر وی نگارش کتاب‌های با رویکرد قرآن و علوم روز می‌تواند هم ما را با حقایق هستی آشنا سازد و هم بر تسخیر و به کارگیری آن توانا کند و نیز می‌تواند جایگاه برتر آن را به جوانان و دانشجویانی بنماید که با علوم روز آشنا هستند.

وی گفت: با هر کسی می‌بایست با زبان خود او سخن گفت. با دانشجویی که با روش‌های علمی آشنا است و زبان وی علم و آزمون و تحقیق است می‌بایست با داده‌های علمی قرآن سخن گفت.

به نظر وی با تبیین نگرش قرآن به علومی چون علم فیزیک می‌توان اندیشه خرافی بودن آیات و یا اندیشه این که قرآن برای زمان ما نیست را از او دور ساخت.

وی گفت: با مطالب علمی که از قرآن در میان دانشجویان و علاقه‌مندان به علوم جدید مطرح می‌شود نوعی شگفتی همراه با تحسین در بازدیدکنندگان پدید می‌آید که نشان دهنده تأثیر اعجازی قرآن بر روی مخاطب است.

دکتر امیدیانی قرآن را کتاب هدایت الهی دانست و یادآوری کرد: بیش از 750 آیه در قرآن مجید وجود دارد که به مسایل فیزیک می‌پردازد ولی باید دانست که قرآن کتاب فیزیک، شیمی، زیست و ریاضی نیست بلکه تنها کتاب هدایت‌گر بشری است که تمام هستی را در خود جای داده است.

وی افزود: این‌ها گوشه‌هایی از عظمت اعجازی قرآن است که در مدت تحقیقات علمی خود که بیش از 20 سال است که روی این طرح کار می‌کنم به دست آورده و در اختیار مخاطبان قرار می‌دهم. با تفکر و تدبر در قرآن می‌توان به دانش‌هایی نهفته دیگری دست یافت که هنوز علم تجربی به آن نرسیده‌اند.

وی در پایان از همه دست‌اندرکاران نمایشگاه بین‌المللی قرآن که این فرصت را برای طرح مطالب علمی قرآن فراهم آورده‌اند تشکر و قدردانی کرد. بسم الله الرحمن الرحیم" 

معجزات علمی قرآن در فیزیک(کیهان شناسی!)

 

عمر دنیا  و زمین و انبساط آن (بیگ بنگ) -  سیاه چاله ها و ستاره های نوترونی همگی گوشه ای از معجزات قرآن است!

 

 

فیزیک وقرآن/نسبت عمر دنیا به عمر زمین:

 

قرآن کریم سوره ی 50 (ق): آیه ی 38:

"ما آسمان ها و زمین و آنچه در میان آنهاست در شش روز آفریدیم و هیچ گونه رنج و سختی ای به ما نرسید"

قرآن کریم سوره ی 41 (فصلت): آیه ی 9:

"بگو: آیا شما به آن کس که زمین را در دو روز آفرید کافر هستید و برای او همانندهایی قرار می دهید؟ او پروردگار جهانیان است!"

 

امروزه دانشمندان فیزیک با توجه به شواهد موجود عمر زمین را 4.5 میلیارد سال پیش بینی می کنند.

این در حالی است که عمر دنیا 13.5 میلیارد سال برآورد شده است.

در قرآن آمده که زمین در دو روز و دنیا در شش روز خلق شد. (عمر دنیا 3 برابر عمر زمین است)

 

اگر این موضوع را با شواهد عینی امروز مقایسه کنیم هیچ کمبودی دیده نمی شود!

عمر دنیا (13.5 میلیارد سال) را بر عمر زمین (4.5 میلیارد سال) تقسیم کنید.

جواب 3 بدست می آید.

این بدان معناست که علم فیزیک امروز نیز به این مسئله رسیده که عمر دنیا 3 برابر عمر زمین است!

 

فیزیک و قرآن/سیاه چاله ها و ستاره های نوترونی: 

سوره ی 86 (طارق): آیات 1 تا 3:

"سوگند به آسمان و کوبنده ی شب! و تو نمی دانی کوبنده ی شب چیست. همان ستاره ی ثاقب است!"

 در عربی "ثقب" به معنای چاله و "ثاقب" به معنای چیزی است که چاله را ایجاد می کند.

 

نسبیت عام پیش بینی می کند که سیاه چاله ها از ستاره های نوترونی بوجود می آیند. ستاره های نوترونی اکثرا قابل رویت نیستند و تنها با امواج رادیویی (پالس ها) رصد می شوند.

امواج دریافتی از این ستاره ها طوری به نظر می رسد که کسی به جایی می کوبد! (ستاره ی کوبنده).

باور ندارید؟ گوش کنید!

قرآن در آسمان ستاره ای کوبنده را معرفی می کند که ثاقب است. (چاله ایجاد می کند).

کلام واضح قرآن در این مورد جایی برای شک نمی گذارد!

 

فیزیک و قرآن/بیگ بنگ – بیگ کرانچ و انبساط دنیا:

 

سوره ی 55 (الرحمن): آیه ی 37:

"آسمان ها روزی دوباره شکاف برمی دارند و مانند گل سرخی باز می شوند!"

سوره ی 51 (الذاریات): آیه ی 47:

"و ما آسمان ها را با قدرت خود بنا کردیم و همواره آن را وسعت می بخشیم!"

سوره ی 21 (الانبیا): آیه ی 104:

"در آن روز که آسمان را چون طوماری در هم می پیچیم هماگونه که آفرینش را آغاز کردیم آنرا باز می گردانیم. این وعده ای است که بر ماست و قطعا آنرا انجام می دهیم!"

 

با بیان تئوری بیگ بنگ دانشمندان همواره در صدد گسترش آن بوده اند.

مدتی بعد به کمک تحقیقات عده ای از دانشمندان مشخص شد که علاوه بر بیگ بنگ پدیده ای به نام بیگ کرانچ هم باید وجود داشته باشد. و همانطور که دنیا باز شده روزی به همان نقطه ی آغاز جمع می شود. (انا لله و انا الیه راجعون).

قرآن این موضوع را در ابتدا به باز شدن یک غنچه ی گل رز تشبیه می کند و بیان می دارد که با قدرت بی انتهای خویش در حال گسترش (انبساط) دنیا است!

و روزی همانطور که این دنیا را باز کرد دوباره مانند طوماری آنرا در هم خواهد پیچید. (بیگ کرانچ).

 

و این سخن حقیقت است!

 منبع اصلی: http://www.speed-light.info

کلمات کلیدی:فیزیک وقرآن

 

 

/ 0 نظر / 352 بازدید